Najnowsze wpisy, strona 2


cze 23 2015 Okna dachowe
Komentarze: 0

Aby dobrze mogły spełniać swoje funkcje czyli dostarczać odpowiednią ilość światła i powietrza do pomieszczenia oraz zapewniać dobrą widoczność na zewnątrz muszą być prawidłowo zamontowane. Określają to m.in. przepisy i normy budowlane.

Wysokość montażu okna

Przepisy i instrukcje podają miejsce zamontowania okna dachowego w połaci dachowej. Powinno się ono znajdować na odpowiedniej wysokości od podłogi, aby optymalnie spełniało swoje funkcje. W budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem, odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm (zgodnie z rozp. MSWiA). Należy podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Zgodnie z normą DIN 5034-1 punkt 4.2.2a "górna krawędź przezroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą".

Kolejną ważną kwestią jest wysokość montażu okien dachowych posiadających nawiewniki. Zgodnie z instrukcją Instytutu Techniki Budowlanej nr 343/96 - "... nawiewniki należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika”.
W oknach dachowych nawiewnik najczęściej umieszczony jest w górnej części ościeżnicy. Aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm. Zalecany montaż okien FAKRO (dolna krawędź okna) na poziomie 110–140 cm od podłogi spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. Zastosowanie dolnej klamki w oknach FAKRO pozwala na komfortową obsługę prawidłowo zamontowanych okien. Montaż okien na tej wysokości umożliwia również umieszczenie standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w całej wnęce okiennej, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji na oknie dachowym.

link

cze 03 2015 Czy inwestycje w nieruchomości jeszcze się...
Komentarze: 0

Posiadając wolne środki pieniężne, warto zainwestować je w jednostki funduszy inwestycyjnych, na giełdzie czy ulokować w banku. Inną opcją jest inwestycja w nieruchomość, np. w zakup mieszkania, które potem będzie można wynająć. Czy jednak obecnie wciąż jest to opłacalne?

Właściciele mieszkań, którzy nabyli je w latach 2005-2008 mogą dziś przyznać, że strzelili w dziesiątkę. Ówczesny bardzo szybki wzrost cen lokali (w największych polskich miastach cena 1 m2 wzrosła nawet o więcej niż 100%), pozwolił im na spory zarobek oraz na stały, comiesięczny przypływ gotówki. Powodzenie tego rodzaju inwestycji w tamtym czasie opierało się na podniesieniu cen nieruchomości, które dokonało się w ciągu ostatnich lat. Czy obecnie strategia zakupu mieszkania w celu jego późniejszego wynajęcia jest równie opłacalna? Czy może lepiej jednak pokusić się o lokatę w banku?

Dziś ceny mieszkań w Polsce są wciąż dosyć wysokie, co też najlepiej widać w dużych miastach. Boom budowalny sprawił, iż w wielu lokalizacjach znajdziemy pustostany, które wciąż czekają na nabywców. Kryzys gospodarczy oraz słaby przyrost naturalny sprawiły, że popyt na nieruchomości maleje w stosunku do podaży. Nabywając dziś mieszkanie, nie liczmy na jego rentowną sprzedaż w ciągu najbliższych paru lat. Może się to jedynie udać pod warunkiem wyjątkowo dobrej lokalizacji danej nieruchomości (w modnej dzielnicy), jego atrakcyjności pod względem wizualnym i sporej funkcjonalności.

Przyglądając się przychodom z wynajmu, widać, iż w ciągu roku inwestycja np. 300 000 PLN za zakup mieszkania oraz wyremontowania go (w przybliżeniu: 100 000 PLN) przyniesie nam zysk niecałych 20 000 PLN (przy miesięcznym czynszu 1 500 PLN). W porównaniu z lokatą bankową, która może nam przynieść 5 % zysku rocznie, inwestycja w nieruchomość wypada nieco słabiej.

Atutem inwestycji w nieruchomość na wynajem jest to, iż obecny powszechnie brak zdolności kredytowej uniemożliwia wielu Polakom zaciągnięcie kredytu na zakup własnego M, co też wymusza na nich konieczność wynajmowania. Sprawia to, że tego rodzaju przedsięwzięcia są stosunkowo pewne, a także gwarantują stabilne, comiesięczne przychody.

Obecnie inwestycja w mieszkanie na wynajem wydaje się być mniej atrakcyjną w porównaniu z innymi możliwościami. Ponadto jej minusem jest także to, iż posiada ona ograniczoną płynność, czyli szybkie wycofanie się z niej danego inwestora może nie być takie łatwe. O wiele łatwiej jest wyjąć pieniądze z banku, gdy skończy nam się ważność lokaty, aniżeli sprzedać mieszkanie. Inwestowanie w mieszkanie na wynajem może być bardziej opłacalne przy porównaniu go z ryzykowniejszym funduszem inwestycyjnym.

cze 01 2015 Jak czyścić meble skórzane?
Komentarze: 0

Do czyszczenia oraz pielęgnacji kanap skórzanych i foteli skórzanych (tapicerowanych naturalną skórą) nie wystarczy wilgotna ściereczka nasączona rozcieńczonym detergentem. Na rynku możemy znaleźć specjalne środki, które sprzedawane są najczęściej w zestawach.

Komplety do czyszczenia mebli skórzanych składają się z preparatu czyszczącego oraz kremu ochronnego (często dołączona jest do nich specjalna szmatka lub gąbka do czyszczenia). Kupimy je w sklepach z meblami skórzanymi, zakładach tapicerskich i niektórych supermarketach.

Dobre środki, na które warto wydać nawet sporo pieniędzy, nie zawierają rozpuszczalników, które mogłyby uszkodzić skórzaną powierzchnię. Jeśli używamy ich regularnie, możemy być pewni, że skutecznie powstrzymają niszczące działanie brudu i tłuszczu.

Po zakończeniu czyszczenia, na powierzchnię mebla nanosimy krem ochronny, który zabezpiecza skórę przed zabrudzeniami i sprawia, że staje się ona miękka i przyjemna w dotyku. Gdy skóra jest mocno zanieczyszczona, zaplamiona herbatą, kawą czy sokiem, najlepiej zastosować silny preparat, np. Strong Cleaner.

Brud, który głęboko wniknął w skórę, w miejscu oparcia głowy i na podłokietnikach skutecznie usunie Leather Degreaser. Do odświeżenia starej, sztywnej, zniszczonej skóry możemy zastosować środek, który zmiękcza ją i odnawia. Eliminuje także efekt trzeszczenia charakterystyczny dla starych skór.

Pielęgnacja mebli ze skóry kolorowej. W sklepach są także specjalne zestawy przeznaczone do pielęgnacji skór kolorowych, tzw. kremy samomaskujące, które stosuje się, gdy skóra się odbarwi oraz retuszujące, nanoszone w miejscach popękanych i splamionych. Produkowane są w kilkunastu najczęściej spotykanych kolorach. Pozwalają odzyskać zadowalający wygląd skórom starym, spękanym i wyblakłym.

Jeśli wśród dostępnych w sklepach kolorów, nie znajdziemy odpowiedniego odcienia, możemy złożyć indywidualne zamówienie na potrzebny nam zestaw kolorystyczny. Będziemy jednak musieli za to dodatkowo zapłacić.

link

maj 10 2015 Projektowanie ogrodów
Komentarze: 0

Aranżacja ogrodu, szczególnie małego ogrodu nie zawsze jest łatwa. Dobrze urządzony mały ogród to staranne połączenie elementów architektonicznych z roślinami. Podpowiadamy jak urzadzić mały ogród i jakie wybrać rośliny do małego ogrodu.

Aranżacja ogrodu: elementy architektoniczne w małym ogrodzie

Mały ogród często jest osłonięty litym ogrodzeniem, tworzy salon na świeżym powietrzu, którego najważniejszą częścią jest miejsce do odpoczynku. W małym ogrodzie równie istotne jak rośliny są elementy architektoniczne, na przykład nawierzchnie, schodki, murki. Materiały, z których są wykonane, powinny pasować do architektury domu.

Aranżacja ogrodu: rośliny w małym ogrodzie

Mały ogród tworzy układ statyczny, w którym nie ma miejsca na nieokiełznany wzrost roślin. Oglądany z bliska – zawsze powinien być wypielęgnowany, nieskazitelny i dopracowany w detalach. Układ roślin i elementów małej architektury w małym ogrodzie musi być prosty i czytelny; zbyt duże ich nagromadzenie sprawi wrażenie chaosu.
Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, przestrzeń małego ogrodu można podzielić kępami roślin lub elementami architektonicznymi tak, żeby nie było widać wszystkich jej krańców; da to złudzenie, że jest większa.
Szczególnym przypadkiem jest mały ogród miejski. Ograniczony ścianami budynków i ogrodzenia, nie większy niż pokój, tworzy patio, którego większa część jest wybrukowana. Rośliny sadzone są tylko po bokach lub w donicach, które można przestawiać, tworząc nowe kompozycje. Rekompensatą za brak miejsca na duże rośliny jest to, że w takim zacisznym, osłoniętym od wiatru i ogrzanym ścianami budynku ogrodzie można uprawiać delikatne gatunki i odmiany roślin, które w normalnych warunkach przemarzają zimą. W małym ogrodzie z założenia nie ma okazałych roślin, a ważną rolę odgrywają elementy architektoniczne. Dlatego szybciej staje się on dojrzały i często już po roku od założenia sprawia wrażeniew pełni ukształtowanego.

maj 08 2015 Wakacje z dzieckiem – co wybrać?
Komentarze: 0

Wakacje to prawdopodobnie najpiękniejszy czas w roku. Wyczekiwany z niecierpliwością przez dzieci, ale również przez rodziców, szczególnie gdy to ich jedyny urlop w roku. Co będzie hitem rodzinnych wakacji 2015? Sprawdźmy!

 

Już od grudnia zewsząd pojawiają się reklamy zagranicznych kurortów. Ceny first minute, gwarantowane zniżki, dzieci bezpłatnie – to tylko część z haseł promujących wypoczynek za granicą. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto każdą ofertę dokładnie sprawdzić. Neckermann, Grecos czy Rainbow Tours to jedne z najpopularniejszych biur podróży – opinie o nich znajdziecie na Dzieckowpodrozy.pl. Tam znajdziecie również relacje rodziców, którzy na własną rękę organizują sobie wypoczynek nawet w najodleglejszych zakątkach świata: Meksyk, Japonia, Gruzja czy Islandia. Okazuje się, że nie brakuje rodzin, które nawet z najmłodszymi dziećmi wybierają z pozoru ekstremalne podróże. Jeśli jednak preferujecie wypoczynek w Polsce – tam również nie zabraknie inspiracji dla was. Sprawdzone miejsca nad Bałtykiem, pomysły na weekend w górach czy recenzję ponad 100 rodzinnych atrakcji.

 

Wielu rodziców wybiera również atrakcyjne miasta w Europie. Dzięki tanim liniom lotniczym nawet za kilkadziesiąt złotych możemy dolecieć do wielu europejskich stolic. Bywa jednak tak, że dojazd z lotniska do centrum miasta jest znacznie droższy od biletu lotniczego. Jednak przy odpowiednim planowaniu weekend czy kilka dni w Lizbonie, Paryżu lub Londynie wcale nie muszą oznaczać olbrzymich wydatków. Świetną przygodą może być również rejs promem do Szwecji. Na statku zapewniona jest rozrywka (dyskoteki, kino, sala gier i zabaw, a nawet SPA) oraz wyśmienite jedzenie, a Skandynawia kusi swoim niezwykłym urokiem.

link