Najnowsze wpisy, strona 1


lis 13 2015 Jak radzić sobie z wilgocią w łazience
Komentarze: 0

Użytkowanie łazienki wiąże się z nieustannym przepływem wody, która chlapie, pryska i paruje, negatywnie wpływając na otoczenie. Niezbędne jest więc przygotowanie pomieszczenia tak, by pełniło swoje funkcje bez niepożądanych efektów ubocznych.

Mokra strefa


Zbawienne właściwości wody często idą w parze z negatywnymi skutkami, jakie może spowodować jej obecność we wnętrzu. Szkodzi sprzętom, powierzchniom mebli czy ścian, wpływa na pogorszenie mikroklimatu. Do głównych zagrożeń należą zacieki, zachlapania oraz wszechobecna wilgoć. Rozplanowanie łazienki w oparciu o korzyści, ale i niebezpieczeństwa związanie z codziennym korzystaniem z niej, to więc warunek osiągnięcia komfortowego, estetycznego i zdrowego wystroju. Najwięcej możliwości aranżacyjnych daje oczywiście pomieszczenie o dużej powierzchni, która pozwala na stworzenie wyraźnego podziału na strefy użytkowe. W tzw. mokrej części lokuje się umywalkę, wannę lub kabinę prysznicową, a „sucha” sprzyja ustawieniu mebli oraz urządzeń elektrycznych, jak pralka, suszarka itd. Natomiast na niewielkich przestrzeniach, istnienie stref ma jedynie charakter umowny. Bardzo ważna jest więc tu szczególna troska o dopasowanie rozmiarów i kształtów kompletowanego wyposażenia. W obu przypadkach należy pamiętać o zastosowaniu instalacji i materiałów wykończeniowych przeznaczonych do miejsc narażonych na szkodliwe działanie wody.
 

Skuteczna zapora


Standardowym sposobem ochrony łazienek przed wilgocią jest pokrycie powierzchni ścian i sufitów płytkami, np. ceramicznymi. Przytwierdzone klejem o zwiększonej odporności na wodę i zabezpieczone fugą, stanowią pierwszą linię obrony, nawet przed skutkami okresowego zalania. Aby izolacja była w pełni skuteczna, coraz częściej pod ich powierzchnią stosuje się elastyczne ciekłe masy uszczelniające. - Do stworzenia warstwy hydroizolacyjnej służą specjalne folie, których płynną postać rozprowadza się pędzlem, pacą lub wałkiem malarskim po podłożu, tworząc na nim trwałą powłokę – wskazuje Ireneusz Stachowicz z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Dzięki prostej aplikacji oraz dobrej przyczepności, sprawdzają się one zarówno na poziomych, jak i pionowych płaszczyznach. Warunkiem osiągnięcia optymalnych parametrów szczelności jest właściwe przygotowanie pokrywanej powierzchni, która powinna być nośna, pozbawiona spękań i ubytków, a przede wszystkim sucha. Nie można bowiem doprowadzić do wystąpienia ryzyka „zamknięcia” wilgoci w izolowanym miejscu. Ponadto, w okolicach naroży, krawędzi, szczelin dylatacyjnych, pęknięć czy przejść rur instalacyjnych, warstwę folii należy dodatkowo wzmocnić przy pomocy dodatkowych akcesoriów, jak taśmy, narożniki lub kołnierze.

Dobry klimat


Konkretne rozwiązania hydroizolacyjne są szczególnie zalecane przy brodzikach, wannach, umywalkach czy kratkach odpływowych. Jednak, planując wystrój łazienki, trzeba pamiętać, że cała jej przestrzeń podlega w różnym stopniu oddziaływaniu wody (zachlapania, para, wilgoć). Pomieszczenie powinno mieć więc sprawną wentylację, zapewniającą wymianę powietrza niezbędną dla zdrowego mikroklimatu. Przy newralgicznych, mokrych strefach warto też zwrócić uwagę na odseparowanie instalacji elektrycznych oraz stopień pokrycia ściany płytkami ceramicznymi. - W mniej zagrożonych, górnych partiach, możliwe jest użycie hydrofobowej farby lub tynku dekoracyjnego, dodatkowo chronionych warstwą preparatu impregnującego – dodaje Ireneusz Stachowicz z Bolix. Impregnacja to przy tym dobry sposób na zadbanie o trwałość drewnianych mebli i elementów obudowy instalacji sanitarnych. Nie da się uniknąć wilgoci w łazience, ale przemyślany dobór rozwiązań aranżacyjnych może wyeliminować niepożądane efekty jej obecności.

link

 

lis 10 2015 Kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej...
Komentarze: 0

Gdy w głowie dojrzał już plan doskonały na podbicie rynku, przychodzi zderzyć się z brutalną rzeczywistością. Jeśli osoba planująca działania w biznesie nie kwalifikuje się na pomoc z urzędu pracy na założenie firmy, pozostaje tylko wybór drogi komercyjnej – funduszu pożyczkowego lub banku. Przy czym pozyskanie tą drogą środków na rozpoczęcie działalności nie jest ani łatwe, ani tanie.


Pierwsza wizyta w banku Już pierwsza wizyta w banku może okazać się rozczarowująca. Genialny pomysł na biznes może spotkać się z dość chłodnym przyjęciem analityka kredytowego, dla którego liczą się fakty i liczby. A te mówią, że z 10 startupów po roku działalności na rynku zostaje jeden. W dodatku sytuacja na polskim rynku jest niestabilna, coraz więcej firm upada, a coraz mniej powstaje. To dodatkowo chłodzi zapał banków do udzielania pożyczek początkującym biznesmenom. Jak przekonać bank, że ten jeden z dziesięciu przedsiębiorców rokujących nadzieję, to właśnie my?

Dobra historia kredytowa to podstawa

 

Przyda się z pewnością dobra historia kredytowa. Bank weźmie pod uwagę także nasze wcześniejsze dochody. Idealnie byłoby, gdyby założyciel firmy pracował już gdzieś na etacie i otrzymywał od dłuższego czasu regularne i wysokie zarobki. Po tym bank będzie musiał ocenić zdolność kredytową wnioskodawcy, bo dokumentów świadczących o obrotach i rentowości początkująca firma po prostu nie ma. Takich osób jest jednak niewiele.

Mimo tego nie brakuje ofert dla początkujących przedsiębiorców. FM Bank, mBank, Idea Bank czy BZ WBK mają w ofercie propozycje dla startupów. Z góry jednak założyć należy, że bez zabezpieczenia i dobrej historii kredytowej trudno będzie uzyskać więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych na start i to na dość trudnych warunkach, jeśli chodzi o oprocentowanie pożyczki. To sięgać może w niektórych bankach blisko 20 procent w skali roku. Najlepiej mają biznesmeni, którzy posiadają dobre zabezpieczenie w postaci hipoteki. Wtedy bank może zaoferować nawet kilka milionów złotych pożyczki pod hipotekę.  

Znacznie łatwiej uzyskać też kredyt inwestycyjny niż obrotowy. Ten drugi udzielany jest na krótki czas, najczęściej na rok. Inwestycyjny może zostać rozłożony na lat kilkanaście. Zwykle jednak to bank będzie właścicielem zakupionych maszyn czy programów do czasu spłacenia pożyczki. Nie tylko banki pożyczają nam pieniądze Na szczęście kredyt bankowy nie jest jedyną możliwością finansowania firmy na początku jej działalności. Warto rozejrzeć się za kredytami preferencyjnymi, programami rządowymi i programami pomocowymi UE, w ramach których można otrzymać wsparcie. Tu wiele zależy od biznesplanu, a także miejsca, w którym zarejestrowano działalność gospodarczą – niektóre województwa nie biorą w nich udziału.

Takim programem jest choćby rządowy, realizowany dzięki Bankowi Gospodarstwa Krajowego - Pierwszy biznes - Wsparcie na starcie. W programie tym o pożyczkę ubiegać się mogą absolwenci szkół wyższych w ciągu 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu, pozostający bez pracy lub niepracujący studenci ostatniego roku studiów.

link

lip 15 2015 Baterie umywalkowe – jak wybrać
Komentarze: 0

W dzisiejszym poście wrócimy do tematu baterii umywalkowych. Stanowią one podstawę wyposażenia łazienki, a ich wybór nie zawsze jest taki oczywisty. Na rynku dostępne są rozmaite baterie łazienkowe. Oferta jest tak bogata, że bez trudu każdy z nas może się w niej zagubić. Trzeba pamiętać, że z baterii łazienkowych korzystamy przynajmniej kilka razy dziennie i że stanowią one bardzo ważne wyposażenie łazienek. Warto więc, aby wybrane przez nas baterie umywalkowe były nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Poniżej znajdziecie kilka porad dotyczących odpowiedniego wyboru baterii łazienkowych. Zapraszam!

Baterie umywalkowe ścienne czy stojące?

Sposób montażu baterii jest najczęściej uzależniony od sposobu poprowadzenia instalacji wodnej w łazience. Zazwyczaj do wyboru mamy dwie opcje. Opcja numer jeden: baterie umywalkowe montowane w ścianie. Opcja numer dwa: baterie umywalkowe stojące, inaczej mówiąc sztorcowe. Wśród tych ostatnich mamy do wyboru baterie mocowane na blacie, na obrzeżu umywalki lub na podłodze.

Baterie łazienkowe podłogowe (stojące) prezentują się bardzo efektownie, jednakże nie należą do najtańszych. Najpopularniejsze z kolei są baterie montowane na umywalkach. Wyglądają stylowo, a jednocześnie zapewniają dużą wygodę i funkcjonalność.

Baterie umywalkowe z kurkami czy z mieszaczem?

Baterie z tradycyjnymi kurkami powolutku zaczynają przechodzić do lamusa. Ich miejsce z powodzeniem zajmują baterie z jednouchwytowym mieszaczem wody, który pozwala na swobodne regulowanie zarówno temperatury wody, jak i jej strumienia. O ile w łazienkach urządzonych w stylu klasycznym lub retro najlepiej będą prezentować się baterie z tradycyjnymi kurkami, o tyle we wszystkich innych łazienkach doskonałym wyborem będą nowoczesne baterie z mieszaczem wody. Co ciekawe – baterie z mieszaczem w przeciwieństwie do baterii z kurkami, pozwalają na znaczne oszczędności wody (nawet do 30%).

Baterie umywalkowe – jaki rozmiar wybrać

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze baterii jest jej rozmiar. Powinien on pasować do umywalki i to nie tylko ze względów estetycznych, ale także funkcjonalnych. Zbyt duże lub zbyt małe baterie łazienkowe nie będą wygodne w codziennym użytkowaniu.

Pamiętajcie – jeśli wasza umywalka łazienkowa jest dość duża, dobierzcie do niej baterie z długą cholewką i w miarę wysokim korpusem. Z kolei do małych umywalek dobierzcie baterie niskie i z krótką wylewką. Warto też zadbać o to, aby odległość od końca wylewki do dna umywalki wynosiła minimum 15cm. Pozwoli wam to na swobodne korzystanie z wody, np. podczas mycia rąk.

Baterie umywalkowe gwarantujące oszczędność

Wybierając baterie umywalkowe na pewno warto zwrócić uwagę na takie, które nie tylko dobrze wyglądają, ale także niosą za sobą wiele korzyści. Jedną z funkcji, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie baterii jest perlator – małe sitko zamontowane na samym końcu wylewki, które napowietrza wodę. Do czego dokładnie służy ten dziwnie brzmiący bajer? Dzięki niemu strumień wody wydaje się być bardziej intensywny, niż ma to miejsce w rzeczywistości, co z kolei wpływa na oszczędność wody. Perlator pozwala zaoszczędzić nawet do 60% wody.

link

lip 15 2015 Jak urządzić sypialnie
Komentarze: 0

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz, a jak się wyśpisz, takie będziesz miał zdrowie, siłę i samopoczucie na cały dzień. Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy najwięcej naszego „domowego” czasu. Tu odpoczywamy, regenerujemy siły. Dobrze zlokalizowana sypialnia wzmacnia wykorzystanie pozytywnego Qi domu.

Zgodnie z zasadami klasycznego Feng Shui na sypialnię wybieramy pokój, który jest w jednym z pozytywnych rejonów domu, a łóżko ustawiamy w korzystnym, wspierającym nas kierunku. Aby ustalić korzystne rejony i kierunki najprościej zgłosić się po pomoc do konsultanta Feng Shui i BaZi, który udzieli nam precyzyjnej, opartej na naszej dacie urodzenia, informacji.

Jednak i bez tak szczegółowej wiedzy możemy wiele zdziałać by zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen.

Feng Shui opiera się na prostych i zawsze logicznych zasadach, którymi od wieków instynktownie się posługujemy. Oto kilka praktycznych rad:

Gdzie spać żeby się wyspać?
- na sypialnie wybieramy pomieszczenie z dala od drzwi wejściowych - chcemy się zrelaksować, a tu jest zbyt duży ruch

- nie stawiamy łóżka w pokoju, który jest podwieszony np. na gankiem, lub wjazdem do garażu, brak nam wówczas pewności, poczucia bezpieczeństwa, możemy też mieć kłopoty zdrowotne

- na zewnątrz wybranego pomieszczenia nie powinno być negatywnych form np. słup wysokiego napięcia, ostry dach domu sąsiada, budynek straży pożarnej itp.

- nieregularny kształt pomieszczenia spowoduje niezrównoważone qi

Najważniejsze w sypialni...

jest oczywiście łóżko. Powinno być solidne, koniecznie z wezgłowiem no i odpowiednio ustawione w pomieszczeniu:

- ustawione pod ścianą, bo we śnie potrzebne nam oparcie

- nie wieszamy nad łóżkiem ciężkich obrazów czy półek z książkami

- nie stawiamy łóżka pod skosami - co obecnie jest częste zwłaszcza na poddaszach

- chcemy mieć równo pod sufitem (ach te ludowe powiedzonka!) - unikamy wystających belek stropowych

- powinniśmy mieć widok na drzwi, chcemy wiedzieć kto przyszedł do naszej sypialni, podczas snu, daje to nam poczucie bezpieczeństwa, pozwalając tym samym zasnąć głębokim snem
- dobrego snu nie zapewni nam również ułożenie się głową w stronę drzwi lub gdy postawimy łóżko prostopadle do okna
- nie stawiamy łóżka na linii okno-drzwi, bo Qi nie lubi przeciągów, a my sami zresztą także! Jeśli nie możemy inaczej postawić łóżka zasłońmy je parawanem
- piętrowe łóżka dla dzieci nie są zalecane – powodują zbyt ściśnięte Qi
 
Żeby było miło
Pamiętajmy by sypialnia była miejscem, gdzie możemy wypocząć i zrelaksować się.  Wybierajmy kolory, które szczególnie lubimy - nie ma jednoznacznego wzorca dla każdego, kierujmy się własną intuicją. Zapewnijmy sobie intymność dzięki zasłonom, roletom czy żaluzjom. W sypialni unikajmy nadmiernego zagracenia, zrezygnujmy z bibliotecznych półek z książkami, z TV czy komputera. Sypialnia powinna być przestronna (nie chodzi tu o ilość metrów lecz poczucie przestrzeni) i prosta.

link

lip 14 2015 Meble salonowe
Komentarze: 0

W Polsce żyje prawie 38,5 mln osób. Oznacza to, że mamy do czynienia z taką samą liczbą osobowości i gustów, ponieważ każdy człowiek jest oryginalny i wyjątkowy. Kupując różnorakie przedmioty zawsze dobieramy je tak, by się nam podobały. Czym się kierujemy? Jakie jest główne kryterium? Wygląd produktu? Jego jakość? Cena? Producent? A może nasza osobowość? Zastanawiając się nad zakupem nowych mebli warto bliżej przyjrzeć się meblom drewnianym. Czy w tym przypadku nie ma dylematu zakupowego? Jest, ale mniejszy niż mogłoby się wydawać. Dlaczego meble drewniane, a nie meble z płyty? Który rodzaj drewna wybrać? Na te pytania postaram odpowiedzieć się w dalszej części artykułu.

Finansowy busz

Decydując się na zakup w Internecie lub lokalnym sklepie, w dużej mierze zależy nam na wybraniu produktu trwałego i wysokiej jakości, ale przy tym z ceną, która nie przyprawia o zawrót głowy. Innymi słowy – szukamy kompromisu cenowo-jakościowego. Meble drewniane są zakupem na wiele lat, a przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwają ich wielokrotność. Gorszym zamiennikiem mebli drewnianych są meble z płyt wiórowych oraz płyt MDF. Charakteryzują się przede wszystkim mniejszą trwałością i wytrzymałością. Drewno jest bezkonkurencyjne pod tymi względami. W tym świecie, w którym ludzie są tak bardzo zabiegani, istotna jest każda minuta. Dlatego nie warto trwonić czasu na jeżdżenie po kolejnych marketach meblowych, wykorzystując cenny czas i szarpiąc sobie nerwy, gdy w n-tym markecie nie ma tego czego szukamy. Czy nie prościej byłoby udać się prosto do producenta mebli drewnianych lub po prostu się z nim skontaktować? Prościej. I oszczędniej! Nie tylko pod względem czasowym, ale także finansowym – kupując bezpośrednio od producenta omija się pośredników, dzięki czemu płacimy mniej, a pieniądze zostają
w naszych portfelach.

Leśne złoto

Niezależnie od tego jakie cechy zewnętrzne i wewnętrzne nas charakteryzują, niezależnie od tego jaki mamy gust, meble drewniane zawsze są świetnym wyborem. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest wprost banalnie prosta. Drewno jest naturalnym surowcem, a do tego bardzo uniwersalnym – wpasuje się w każdy wystrój mieszkania, zarówno skromnego, urządzonego w stylu klasycznym, jak i dużego i nowoczesnego. Jeśli już zdecydujemy się na zakup mebli drewnianych, to pozostaje tylko kwestia wyboru rodzaju drewna, z którego chcielibyśmy otrzymać nasze meble. Najlepszym wyborem będzie drewno sosnowe. Posiada szereg zalet, dzięki którym staje się idealnym kandydatem do zagoszczenia w naszym domu. Łączy w sobie estetyczny wygląd, łatwość impregnowania oraz barwienia i dobre właściwości mechaniczne i fizyczne. Istotny jest także fakt, że sosna jest najczęściej występującym gatunkiem drzewa w Polsce. Dzięki doskonałej dostępności jest niezwykle atrakcyjna cenowo. Inne gatunki drewna, szczególnie te, które importuje się z krajów o innych warunkach klimatycznych mogą dziwnie zachowywać się na naszej szerokości geograficznej. Nie warto więc ryzykować, lepiej zaopatrzyć się w polski skarb, który rośnie na wyciągnięcie ręki. Bardzo ważna jest podatność drewna sosnowego na obróbkę mechaniczną. Dzięki temu można stworzyć nie tylko proste, klasyczne w swoim wyglądzie meble, ale także te bardziej fantazyjne i oryginalne. Każdy klient na pewno znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od wyboru stylu i wyglądu, meble sosnowe będą ozdobą naszego domu. Atrakcyjne cenowo, trwałe, wytrzymałe, estetycznie wyglądające i polskie – takie właśnie są meble sosnowe! Idealny wybór, niezależnie od gustu.

link