Archiwum 15 lipca 2015


lip 15 2015 Baterie umywalkowe – jak wybrać
Komentarze: 0

W dzisiejszym poście wrócimy do tematu baterii umywalkowych. Stanowią one podstawę wyposażenia łazienki, a ich wybór nie zawsze jest taki oczywisty. Na rynku dostępne są rozmaite baterie łazienkowe. Oferta jest tak bogata, że bez trudu każdy z nas może się w niej zagubić. Trzeba pamiętać, że z baterii łazienkowych korzystamy przynajmniej kilka razy dziennie i że stanowią one bardzo ważne wyposażenie łazienek. Warto więc, aby wybrane przez nas baterie umywalkowe były nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Poniżej znajdziecie kilka porad dotyczących odpowiedniego wyboru baterii łazienkowych. Zapraszam!

Baterie umywalkowe ścienne czy stojące?

Sposób montażu baterii jest najczęściej uzależniony od sposobu poprowadzenia instalacji wodnej w łazience. Zazwyczaj do wyboru mamy dwie opcje. Opcja numer jeden: baterie umywalkowe montowane w ścianie. Opcja numer dwa: baterie umywalkowe stojące, inaczej mówiąc sztorcowe. Wśród tych ostatnich mamy do wyboru baterie mocowane na blacie, na obrzeżu umywalki lub na podłodze.

Baterie łazienkowe podłogowe (stojące) prezentują się bardzo efektownie, jednakże nie należą do najtańszych. Najpopularniejsze z kolei są baterie montowane na umywalkach. Wyglądają stylowo, a jednocześnie zapewniają dużą wygodę i funkcjonalność.

Baterie umywalkowe z kurkami czy z mieszaczem?

Baterie z tradycyjnymi kurkami powolutku zaczynają przechodzić do lamusa. Ich miejsce z powodzeniem zajmują baterie z jednouchwytowym mieszaczem wody, który pozwala na swobodne regulowanie zarówno temperatury wody, jak i jej strumienia. O ile w łazienkach urządzonych w stylu klasycznym lub retro najlepiej będą prezentować się baterie z tradycyjnymi kurkami, o tyle we wszystkich innych łazienkach doskonałym wyborem będą nowoczesne baterie z mieszaczem wody. Co ciekawe – baterie z mieszaczem w przeciwieństwie do baterii z kurkami, pozwalają na znaczne oszczędności wody (nawet do 30%).

Baterie umywalkowe – jaki rozmiar wybrać

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze baterii jest jej rozmiar. Powinien on pasować do umywalki i to nie tylko ze względów estetycznych, ale także funkcjonalnych. Zbyt duże lub zbyt małe baterie łazienkowe nie będą wygodne w codziennym użytkowaniu.

Pamiętajcie – jeśli wasza umywalka łazienkowa jest dość duża, dobierzcie do niej baterie z długą cholewką i w miarę wysokim korpusem. Z kolei do małych umywalek dobierzcie baterie niskie i z krótką wylewką. Warto też zadbać o to, aby odległość od końca wylewki do dna umywalki wynosiła minimum 15cm. Pozwoli wam to na swobodne korzystanie z wody, np. podczas mycia rąk.

Baterie umywalkowe gwarantujące oszczędność

Wybierając baterie umywalkowe na pewno warto zwrócić uwagę na takie, które nie tylko dobrze wyglądają, ale także niosą za sobą wiele korzyści. Jedną z funkcji, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie baterii jest perlator – małe sitko zamontowane na samym końcu wylewki, które napowietrza wodę. Do czego dokładnie służy ten dziwnie brzmiący bajer? Dzięki niemu strumień wody wydaje się być bardziej intensywny, niż ma to miejsce w rzeczywistości, co z kolei wpływa na oszczędność wody. Perlator pozwala zaoszczędzić nawet do 60% wody.

link

lip 15 2015 Jak urządzić sypialnie
Komentarze: 0

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz, a jak się wyśpisz, takie będziesz miał zdrowie, siłę i samopoczucie na cały dzień. Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy najwięcej naszego „domowego” czasu. Tu odpoczywamy, regenerujemy siły. Dobrze zlokalizowana sypialnia wzmacnia wykorzystanie pozytywnego Qi domu.

Zgodnie z zasadami klasycznego Feng Shui na sypialnię wybieramy pokój, który jest w jednym z pozytywnych rejonów domu, a łóżko ustawiamy w korzystnym, wspierającym nas kierunku. Aby ustalić korzystne rejony i kierunki najprościej zgłosić się po pomoc do konsultanta Feng Shui i BaZi, który udzieli nam precyzyjnej, opartej na naszej dacie urodzenia, informacji.

Jednak i bez tak szczegółowej wiedzy możemy wiele zdziałać by zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen.

Feng Shui opiera się na prostych i zawsze logicznych zasadach, którymi od wieków instynktownie się posługujemy. Oto kilka praktycznych rad:

Gdzie spać żeby się wyspać?
- na sypialnie wybieramy pomieszczenie z dala od drzwi wejściowych - chcemy się zrelaksować, a tu jest zbyt duży ruch

- nie stawiamy łóżka w pokoju, który jest podwieszony np. na gankiem, lub wjazdem do garażu, brak nam wówczas pewności, poczucia bezpieczeństwa, możemy też mieć kłopoty zdrowotne

- na zewnątrz wybranego pomieszczenia nie powinno być negatywnych form np. słup wysokiego napięcia, ostry dach domu sąsiada, budynek straży pożarnej itp.

- nieregularny kształt pomieszczenia spowoduje niezrównoważone qi

Najważniejsze w sypialni...

jest oczywiście łóżko. Powinno być solidne, koniecznie z wezgłowiem no i odpowiednio ustawione w pomieszczeniu:

- ustawione pod ścianą, bo we śnie potrzebne nam oparcie

- nie wieszamy nad łóżkiem ciężkich obrazów czy półek z książkami

- nie stawiamy łóżka pod skosami - co obecnie jest częste zwłaszcza na poddaszach

- chcemy mieć równo pod sufitem (ach te ludowe powiedzonka!) - unikamy wystających belek stropowych

- powinniśmy mieć widok na drzwi, chcemy wiedzieć kto przyszedł do naszej sypialni, podczas snu, daje to nam poczucie bezpieczeństwa, pozwalając tym samym zasnąć głębokim snem
- dobrego snu nie zapewni nam również ułożenie się głową w stronę drzwi lub gdy postawimy łóżko prostopadle do okna
- nie stawiamy łóżka na linii okno-drzwi, bo Qi nie lubi przeciągów, a my sami zresztą także! Jeśli nie możemy inaczej postawić łóżka zasłońmy je parawanem
- piętrowe łóżka dla dzieci nie są zalecane – powodują zbyt ściśnięte Qi
 
Żeby było miło
Pamiętajmy by sypialnia była miejscem, gdzie możemy wypocząć i zrelaksować się.  Wybierajmy kolory, które szczególnie lubimy - nie ma jednoznacznego wzorca dla każdego, kierujmy się własną intuicją. Zapewnijmy sobie intymność dzięki zasłonom, roletom czy żaluzjom. W sypialni unikajmy nadmiernego zagracenia, zrezygnujmy z bibliotecznych półek z książkami, z TV czy komputera. Sypialnia powinna być przestronna (nie chodzi tu o ilość metrów lecz poczucie przestrzeni) i prosta.

link