lis 19 2015

Wentylacja w domu energooszczędnym


Komentarze: 0

Rosnące coraz bardziej koszty energii oraz moda na zmniejszanie źródeł zanieczyszczenia środowiska to dwa najważniejsze powody, dla których przeciętny inwestor poważnie rozważa budowę domu energooszczędnego lub przynajmniej wybudowanie domu takiego – który zapewni jak najniższe późniejsze koszty jego użytkowania. Warto zatem jasno określić – co to właściwie oznacza, że dany budynek jest energooszczędny i jak istotną rolę odgrywa wentylacja w domu energooszczędnym.

Dom energooszczędny – aspekty prawne

Według oficjalnej definicji domem energooszczędnym nazywamy budynek, na ogrzanie którego możemy zużyć maksymalnie 30 proc. mniej energii, niż w zwykłych domach spełniających minimum zaleceń Ministerstwa Infrastruktury z roku 2009. W praktyce oznacza to, że okna, drzwi i ściany w domu energooszczędnym muszą mieć znacznie niższy współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2·K)], niż te same elementy w domu zgodnym z normami. Dom energooszczędny, pasywny, czy nawet plus energetyczny – każdy z nich wiąże się oczywiście z odpowiednim nakładem finansowym, a w przypadku domów pasywnych – zbudowanie go wymaga szerokiej współpracy architekta z projektantem instalacji. Domy energooszczędne różnią się od standardowych konstrukcji kilkoma istotnymi elementami, m.in. technologią budowy, odpowiednim dociepleniem, systemem ogrzewania bazującym częściowo bądź w całości na OZE itp.

Tania i powszechna, czyli wentylacja grawitacyjna

Decydując się na nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i izolacyjne budynku należy bezwzględnie pamiętać o zapewnieniu w nim także skutecznej wentylacji – W typowym budynku wystarcza wentylacja grawitacyjna, jednak w domu energooszczędnym konieczna jest wentylacja mechaniczna która posiada funkcję odzysku ciepła. Wentylacja grawitacyjna (naturalna) to najpopularniejszy rodzaj wentylacji stosowany w domach jednorodzinnych, oznacza wymianę powietrza przez otwory w budynku. Otworami w tym przypadku są nieszczelności w powłoce budynku lub otwarte okna i również specjalne otwory wentylacyjne.

Wymiana powietrza w wentylacji grawitacyjnej wywoływana jest na skutek:

Różnicy ciśnień wywołanej różnicą temperatur powietrza w pomieszczeniach i poza budynkiem w okresie zimowym, gdy temperatura wewnątrz pomieszczeń jest większa niż na zewnątrz, w pomieszczeniu następuje cyrkulacja powietrza – w górnej części pomieszczenia powstaje nadciśnienie (powietrze będzie uchodziło na zewnątrz), a w dolnej podciśnienie (powietrze będzie napływało do pomieszczenia z zewnątrz). W okresie letnim, gdy w pomieszczeniach jest chodnej niż na zewnątrz, w górnej części pomieszczenia powstaje podciśnienie powietrza, a dolnej nadciśnienie. Różnicy ciśnień wywołaną działaniem wiatru, czyli opływem budynku przez powietrze zewnętrzne, wartość ciśnienia działającego na przegrody budowlane zależy od: prędkości wiatru, kierunku wiatru, geometrii zewnętrznej budynku – po stronie napływu wiatru powstaje nadciśnienie, a pod stronie przeciwnej – podciśnienie.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Dom nie osiągnie standardu energooszczędnego, jeżeli funkcjonuje w nim najprostszy system wentylacji grawitacyjnej. Budownictwo energooszczędne pociąga za sobą konieczność stosowania dobrej izolacji. Można ją wykonać ze standardowych materiałów, czyli styropianu lub wełny mineralnej, jednak warto pokusić się o grubsze niż zwykle ocieplenie – w domach energooszczędnych zaleca się izolację o grubości około 20 cm – dzięki takiej warstwie izolacji zapotrzebowanie budynku na ciepło będzie naprawdę niskie. Nawet, jeśli zadbamy o odpowiednio szczelną bryłę budynku, to drugim w kolejności istotnym czynnikiem jest zadbanie o odpowiedni sposób wentylacji.

Domy energooszczędne muszą być wyposażone w wysokiej jakości wentylację mechaniczną, to wymaganie można naprawdę łatwo wyjaśnić. Rzecz w tym, że naturalna wentylacja grawitacyjna nie zachodzi w domach energooszczędnych, ponieważ szczelność ich przegród zewnętrznych po prostu na to nie pozwala. Nie ma zatem innego wyjścia jak tylko zainstalowanie mechanicznego systemu nawiewno – wywiewnego z odzyskiem ciepła. Rekuperacja pozwala na na odzyskanie ponad 70 proc. ciepła uciekającego razem z powietrzem na zewnątrz kanałem wywiewnym – odzysk ciepła przekłada się na znaczne oszczędności zużywanej energii. W wyniku działania wentylacji mechanicznej wymiana powietrza w pomieszczeniu następuje na skutek działania wentylatorów wytwarzających dużą różnicę ciśnienia w przewodach rozprowadzających i odprowadzających powietrze, niezależną od wszelkich wpływów atmosferycznych.

link

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz