gru 01 2015

Jak zapewnić prawidłową wentylację w...


Komentarze: 0

W sezonie grzewczym szczególnie dbamy o szczelność pomieszczeń, aby nie wpuszczać zimna i zapewnić domownikom komfortową temperaturę.

Tymczasem wymiana powietrza jest niezbędna dla naszego zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa. Nabiera szczególnego znaczenia szczególnie zimą, gdy bardziej jesteśmy narażeni na infekcje.

W przewietrzonych wnętrzach lepsze samopoczucie

Jakość powietrza w naszych domach ma istotny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, koncentrację czy efektywną naukę, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Okazuje się, że ma ona także duże znaczenie w walce z infekcjami i alergiami, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy na nie bardziej narażeni, a w pomieszczeniach, gdzie nie zadbano o dobrą wentylację kumulują się zarazki i alergeny.

Warto wiedzieć, że przeciętna rodzina wytwarza 10 litrów wilgoci dziennie, co odpowiada ilości wody rozlanej z dużego wiadra na podłogę każdego dnia. Optymalny poziom wilgotności w okresie zimowym wynosi 40-60%.

Suche powietrze powoduje wysychanie śluzówek, obniża odporność na infekcje i przyspiesza proces starzenia się skóry, a nawet może powodować problemy z koncentracją. Niekorzystny jest również zbyt wysoki poziom wilgotności, sprzyja rozwojowo pleśni i grzybów w pomieszczeniach, często powodujących alergie.

Nadmiar wilgoci powinien być odprowadzany z pomieszczenia przy pomocy odpowiedniej wentylacji, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko zachorowania. Poza tym zła jakość powietrza może powodować zespół dolegliwości określany mianem syndromu chorego budynku. Występuje on u co najmniej 20-25% osób długotrwale przebywających w pomieszczeniach, również w budynkach mieszkalnych.

Wietrzenie ważne szczególnie zimą

Najprostszym sposobem zadbania o dobrą jakość powietrza w naszych domach jest wietrzenie pomieszczeń poprzez okna, o czym często zapominamy w okresie zimowym. Jest ono skuteczne i odpowiednie w wielu sytuacjach: rano, po wstaniu z łóżka, po kąpieli, w trakcie gotowania, sprzątania, suszenia prania wewnątrz pomieszczenia, a także po powrocie do domu.

Wietrzenie zapobiega również zbytniej wilgotności powietrza, której oznaką jest parowanie szyb wewnętrznych, czyli tzw. kondensacja. Zjawisko to jest naturalne i najbardziej widoczne właśnie w okresie zimowym. Woda z  wilgotnego powietrza skrapla się zwykle w zetknięciu z powierzchnią o temperaturze niższej niż otoczenie, często na szybach, nieodpowiednio docieplonej wnęce okiennej lub narożach okien.  Zbyt wysoka wilgotność powietrza może mieć negatywne skutki zarówno dla naszego zdrowia, jak i stanu pomieszczeń (ryzyko uszkodzenia ścian, odbarwienia czy gnicia drewnianych konstrukcji).

link

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz